Fat, Kraak, Wanli
Fat med dekor i blå underglasyr, fågel i mitten. Kraakporslin, Ming Wanli 1573-1620.
Lagerrensning 50 % rabatt. Ord pris 1800;., nu 900:-
Kraak porslin Ming, Wanli c 1600
Kraakporslin är beteckningen på det första porslinet som kom till Europa från Kina på 1600-talets början.
Via de Ostindiska kompanierna i Portugal, Nederländerna, England och Spanien kom dessa föremål hit som en stor kuriositet och blev mycket eftertraktat bland Europas kungahus och adelsfamiljer.
Kontrasten var stor mellan de material som då användes i Europa som tenn, keramik och trä. Porslinet från Kina var blankt, flerfärgat, tunt och helt annorlunda. Ett helt nytt material som vi i Europa inte visste hur man tillverkade förrän under tidigt 1700-tal.
Föremålen är tillverkade i Jingdezhen i Kina under Wanli-perioden vid 1600-talets början och fraktade till Europa med Holländsk eller Portugisk Ostindiefarare. Köpta av kunder som hade möjlighet och intresse av dessa unika föremål.
900 SEK
D. 14 cm
Kantnaggar/slitage
Wanli 1573-1620